مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول یکی از مکان های دیدنی استانبول است که از شگفتی های معماری در طول تاریخ می باشد که تا به امروز نیز باقی مانده است. مسجد ایاصوفیه استانبول جایگاه مهمی در معماری جهان دارد و یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد. چنانچه در تور استانبول به دنبال بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول می باشید، با ما در ارتباط باشید.

01

ایاصوفیه بزرگ و قدیمی مثل خود استانبول دارای تاریخ پیچیده ای است که از ابتدا به عنوان کلیسا شروع به کار کرد و بعد از پیروزی عثمانی ها به مسجد تبدیل شد و در حال حاضر موزه می باشد. گنبد ایاصوفیا، یکی از سمبل های شهر استانبول است و حتی در وسط تمام بناهای تاریخی و جاذبه های سلطان احمد (منطقه شهری قدیمی استانبول) از اولین جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شود. مسجد ایاصوفیه استانبول بزرگترین کلیسای ساخته شده توسط امپراتوری روم شرق در استانبول می باشد که سه بار در همان محل ساخته شده است. هنگامی که مسجد ایاصوفیه استانبول برای اولین بار ساخته شده بود، آن را کلیسای بزرگ نامگذاری کردند. با این حال، پس از قرن پنجم، آن را به عنوان مسجد ایاصوفیه (حکمت مقدس) نامیدند. در دوره بیزانس استانبول، در مسجد ایاصوفیه استانبول حاکمان تاج گذاری کردند، و آن را نیز به بزرگترین کلیسای جامع شهر تبدیل کردند.

تاریخچه ایاصوفیه

02

اولین کلیسای این مکان توسط کنستانتین بزرگ در ۳۲۶ بعد از میلاد ساخته شد، اما بعدها در آتش سوزی از بین رفت. کلیسای بعدی در طول قیام نیکا(Nika) از بین رفت. در طول حکومت امپراتوری جاستینین، کلیسا دوباره در اندازه بزرگتر ساخته شد و در ساخت ایاصوفیه از عناصر کلاسیک زیادی استفاده شده است. سنگهای ساخت بنای ایاصوفیه، توسط یونان و روم فراهم گردید. تعداد زیادی ستون، سنگ مرمر و فلزاتی از بهترین نوع از سراسر آسیای صغیر، ایتالیا و یونان به قسطنطنیه آورده شدند. گفته می شود که برای ساخت ایاصوفیه از ۳۶۰ قطعه طلا استفاده شده است و ۱۰ هزار نفر در ساخت این بنای عظیم مشارکت داشته اند.

نقشه و طرح ایاصوفیه

ایاصوفیه با طول ۷۵ متر، عرض ۷۰ متر و ارتفاع ۵۸ متر(ازکف تا راس گنبد) دارای فضای بسیار عظیمی ست. سرسرای بیرونی و سرسرای داخلی با کاشی کاری های زیبای اوایل مسیحیت تزئن شده است. وقتی از ایاصوفیه به عنوان مسجد استفاده می شد، روی این کاشی کاری ها را سفید کرده بودند. اما در سال ۱۹۳۱ با تبدیل شدن ایاصوفیه به موزه دوباره بازسازی شد. چون از ایاصوفیه در طول چند قرن برای دو مذهب استفاده می شد، نمای داخلی آن ترکیب جالبی از عظمت و شکوه دوره بیزانس و عثمانی است. روشنایی ایاصوفیه توسط پنجره های بی شمار و گنبد اصلی باشکوه اش به قطر ۳۲ متر، تامین می گردد. لوح های بزرگ چوبی دایره ای که با طلا نام چهار خلیفه اول روی آنها حکاکی شده است، از تزیئنات مربوط به دوره ای هستند که از ایاصوفیه به عنوان مسجد استفاده می شد.

نکات برجسته ایاصوفیه

03

۱- کاشی کاری مریم مقدس

در بالای در خروجی اصلی ایاصوفیه یک کاشی کاری خیره کننده وجود دارد که درآن تمثال مریم مقدس در وسط و دو طرف آن تصویری از کنستانین بزرگ در سمت راست در حال پیشکش کردن قسطنطنیه به مریم مقدس و در سمت چپ جاستین در حال پیشکش کردن ایاصوفیه قرار گرفته است.

۲- مقبره های عثمانی

 مقبره پنج سلطان عثمانی در ایاصوفیه، دقیقا در خارج از خروجی اصلی ساختمان در کنار تعمیدگاه اصلی قرار دارند و هر پنج مقبره دارای تزئینات داخلی و کاشی کاری های زیبایی هستند.

۳- ستون تضرع

یکی از معروف ترین قسمت های ایاصوفیه، ستون تضرع در سمت شمالی در سلطنتی است که گفته می شود ستون تضرع ستون توسط سنت گرگوری معجزه گر متبرک شده است و یکی از کارهای معروفی که در اینجا  انجام می شود، گذاشتن انگشت در سوراخ برای شفای بیماران است.

مسجد ایاصوفیه استانبول

ساعات بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول

ساعت بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول در زمستان از ۰۹٫۰۰ الی ۱۷٫۰۰ (تا ساعت ۱۶ اجازه ورود داده می شود). ساعت بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول در تابستان از ۰۹٫۰۰ الی ۱۹٫۰۰ (تا ساعت ۱۸ اجازه ورود داده می شود).

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول: سلطان احمد، میدان ایاصوفیه.
سایت مسجد ایاصوفیه استانبول : www.ayasofyamuzesi.gov.tr/en

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست