مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول ترکیه

جاذبه های تنگه بسفر

مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول در تمام طول تاریخ اهمیت استراتژیک داشته است چراکه شرق و غرب، آسیا و اروپا را به هم وصل می کند و امپراتوری های زیادی برای بدست آوردن کنترل آن با هم جنگیده اند. این روزها محله های شهری در هر دو قسمت آسیایی و اروپایی، یک مشخصه قوی تنگه بسفر استانبول محسوب می شوند. در حال حاضر تنگه زیبای بسفر، یک مسیر پر تردد بازرگانی برای نفتکش ها و کشتی ها می باشد و به عنوان یک جاذبه مهم گردشگری استانبول، ارزش دارد که یک روز از وقت تان را به کشف جاذبه های تنگه بسفر استانبول اختصاص دهید.

01 2

مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول

محله های مهم بسفر استانبول

  • محله امیرگان (Emirgan) که به خاطر معماری خانه های قدیمی و پارک سرسبزش معروف است و در طول ماه آوریل با صدها گل لاله رنگارنگ به عنوان بخشی از فستیوال سالانه گل لاله، زیبای اش دوچندان می شود.
  • محله ببک (Bebek) که بیشتر به خاطر پارکش معروف است اما دارای فروشگاهها و غرفه های بوتیک می باشد که آن را به یک مرکز خرید خوب تبدیل کرده است و دلیل دیگر جذابیت این محله، رستوران های ماهی، بستنی و کلوچه های آن است.
  • محله اورتاکوی (Ortakoy) که قبلا هم از آن اسم بردیم به خاطر مسجد مهمی که در آن قرار دارد و همینطور کلیسا های زیادش معروف است. اهالی محل با داشتن مذاهب مختلف در کنار هم زندگی و با هم با احترام برخورد می کنند و در سال های اخیر محله اورتاکوی به خاطر تفریحات و کلوپ های شبانه اش و غذای خیابانی به نام کامپیر (Kumpir) که نوعی سیب زمینی پخته با پوست که با مواد مختلفی پر شده، مورد توجه قرار گرفته است.

قصرهای عثمانی

در طی دوران حکومت امپراتوری عثمانی، سواحل تنگه بسفر استانبول عمدتا از قصرهای بزرگ عثمانی و خانه های گران قیمت یالی (Yali) برای ثروتمندان و نخبگان تشکیل شده بود و اکثر این افراد هم از دوستان و آشنایان و شرکای تجاری سلسله عثمانی بودند. دو قصر عثمانی دلماباغچه و توپکاپی، سالانه صدها بازدید کننده دارند و  هر دویشان نشان از شروع و پایان یک حکومت دارند و در حال حاضر به هتل لوکس ۵ ستاره تبدیل شده اند. قصر بیلربی هم قصر معروفی است که اقامتگاه تابستانی سلاطین عثمانی و بنا به گفته قدیمی ها محل عشقبازی سلطان عبدالعزیز و همسر ناپلئون بوده است.

02 2

مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول

مساجد تاریخی

مسجد اورتاکوی اغلب تصویر زمینه کارت پستال های استانبول است که در سال ۱۸۵۳ ساخته شد و نمونه کاملی از معماری سبک باروک می باشد. بعد از انجام کارهای مرمت و بازسازی مسجد دوباره به غیر از وقت نماز به روی عموم بازشده است. مسجد ایسکل کامی در اوزکودار که تاریخ ساخت آن سال ۱۵۸۰ است که به مسجد مهریماه سلطان هم معروف است. توسط معمار معروف عثمانی سنان ساخته شد و در کنار آن، کار معروف دیگر این معمار، مسجد شمشی پاشا قرار گرفته است. تاریخ ساخت این مسجد هم به ۱۵۸۰ بر می گردد و یکی از چشم نواز ترین مساجد منطقه می باشد.

03 2

موزه های معروف

موزه شکیب شابانچی، محل اقامت تابستانی خانواده برجسته ای بود که ماکیت ملک و مجموعه وسیع اسباب و اثاثیه و آثار هنری آن را به دانشگاه واگذار کردند. در زمین های اطراف موزه، کافه کوچکی وجود دارد که صبحانه روز یک شنبه سرو می کند و مناطر زیبایی از تنگه بسفر استانبول را می توان از اینجا تماشا کرد. موزه صدبیک حنیم زیاد بزرگ نیست اما مجوعه تاثیرگذاری از آثار باستان شناسی و هنر ترکی اسلامی است. آثار به نمایش در آمده در موزه صدبیک، همیشه در حال تغییرند پس ایرادی ندارد که بارها از آن دیدن کنید.

قلعه های جادویی

قلعه انادولو جنوئس در انتهای دور تنگه بسفر استانبول با مناطری از دریای سیاه قرار گرفته است که به آن، قلعه یوروس هم می گویند. به خاطر قرار گرفتن قلعه بر روی تپه، رفتن به اینجا برای کسانیکه اهل پیاده روی نیستند، خیلی سخت است. اما اگر موفق به بالا رفتن از تپه و دیدن قلعه شدید، در طرف دیگر تنگه بسفر استانبول هم با قلعه راملی مواجه می شوید که در سال ۱۴۵۲ ساخته شده  است که مخصوصا برای جلوگیری از حمله به  قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳  شد و هر روز به غیر از ۴ شنبه ها برای بازدید عموم باز ست.

04 2

مکان های دیگر دیدنی در تنگه بسفر استانبول

برج میدن در اواسط تنگه بسفر استانبول قرار دارد که بارها در طول تاریخ دوباره ساخته شد و کاربرد چند منظوره داشت و  هم برج فانوس دریایی، برج ساعت و هم محل قرنطینه بود. بنابر افسانه ها، توسط پدری ساخته شد که پیشگویی به او گفته بود دخترش در اثر نیش مار می میرد و مرد برای محافظت از دخترش، او را به بالای برج می آورد، اما ماری که در سبد میوه پنهان شده بود به دختر نیش می زند و پیش بینی پیشگو به حقیقت تبدیل می شود. خانه های یالی، عمارت های تابستانی افراد ثروتمند بوده اند و  بعضی از آنها به همان صورت ویران رها شده اند، در حالیکه بقیه نگهداری و ترقی کرده و در بازار ملک به قیمت بیش از ۳۵ میلیون پوند رسیده اند.  تقریبا ۳۶۰ مکان برجسته و خانه های معروف به یالی در تنگه بسفر استانبول و خط ساحلی آن قرار دارد که معمولا در سفری دریایی با قایق، گردشگران و افراد محلی  از آنها دیدن می کنند.

مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول

مکانهای گردشگری تنگه بسفر استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست