ترکیه به هفت منطقه جغرافیایی تقسیم می‌ گردد که هر یک از این مناطق دارای موقعیت جغرافیایی و گاها آب و هوای متفاوتی میباشند.

Amigo Gasht-Turkey1

۱- منطقه آناتولی شرقی (Eastern Anatolian)

مناطق شرقی ترکیه را در بر می‌گیرد و جز مرتفع‌ترین و ناهموارترین مناطق ترکیه محسوب می گردد. این منطقه با مساحت ۱۶۳هزار کیلومترمربع یزرگترین منطقه ترکیه می باشد؛ ولی نسبت به سایر مناطق ترکیه، تراکم جمعیت کمتری دارد. آب‌ و هوای این منطقه نیز معتدل قاره‌ای است. کوه آرارات (Mount Ararat) بلندترین کوه ترکیه در این منطقه قرار دارد. همچنین، دو رود مهم دجله (Tigris) و فرات (Euphrates) از این منطقه سرچشمه می‌گیرند.

۲- منطقه فلات آناتولی مرکزی (Central Anatolian Plateau)

شامل دره‌هایی است که ساحل اژه را از فلات آناتولی جدا می‌سازد و در مرکز ترکیه قرار دارد. مساحت این منطقه ۱۵۱هزار کیلومترمربع و آب ‌و هوای آن نیمه‌خشک قاره‌ای است. معمولا در طول سال، بارندگی در این منطقه کم است. آنکارا، پایتخت ترکیه، در این منطقه قرار دارد.

۳- منطقه دریای سیاه (Black Sea)

شامل مناطق ساحلی شمال کشور است و در جنوب دریای سیاه قرار دارد. این منطقه به صورت کمربندی در بالای ترکیه قرار گرفته است. مساحت این منطقه ۱۴۱هزار کیلومترمربع است و ۱/۱۸درصد از کل مساحت ترکیه را در بر می‌گیرد. این منطقه، تنها منطقه در کشور است که مردم روستانشین آن بیش از مردم شهر نشین‌اند. این منطقه آب‌وهوای اقیانوسی دارد. در ساحل، تابستان‌ها گرم و مرطوب و زمستان‌ها سرد و مرطوب است. همچنین این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق ترکیه بیشترین میزان بارندگی را در طول سال دارد.

۴- منطقه مدیترانه (Mediterranean)

شامل سواحل دریای مدیترانه در جنوب است. مساحت این منطقه ۱۲۰هزار کیلومتر مربع است. آب ‌و هوای آن در ساحل مدیترانه‌ای است و تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و مرطوب دارد. آب‌وهوای مناطق داخلی قاره‌ای است و تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و برفی دارد. شهر آنتالیا در این منطقه قرار گرفته است.

۵-منطقه اژه (Aegean)

این منطقه با مساحت ۷۹هزار کیلومترمربع در غرب ترکیه قرار گرفته است. منطقه اژه آب‌ و هوای مدیترانه‌ای و معتدل دارد. در طول ساحل، تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها معتدل و سرد است. در مناطق داخلی تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد و همراه با بارش برف است. شهر ازمیر در این منطقه قرار دارد.

۶- منطقه جنوب شرقی آناتولی (South Theastern Anatolia)

در شمال سوریه و عراق و در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. مساحت این منطقه ۷۵ هزار کیلومترمربع است. این منطقه تحت تاثیر آب‌وهوای قاره‌ای و مدیترانه‌ای قرار دارد و از قدیم یکی از مهم‌ترین نواحی کشاورزی ترکیه بوده و حدود ۲۰ درصد از آن زمین‌های کشاورزی است. رود دجله و فرات از این منطقه می‌گذرد و به ترتیب به سمت عراق و سوریه جاری می‌شوند.

۷-منطقه تراس و سرزمین‌های مرزی دریای مرمره (Thrace and The Borderlands of the sea marmara)

شامل بخش اروپایی ترکیه یا به عبارت دیگر، منطقه تراس و سرزمین‌های مجاور دریای مرمره در شمال غربی ترکیه می‌شود. مساحت این منطقه در حدود ۶۷ هزار کیلومترمربع است. این منطقه جز کوچکترین و در عین حال پرجمعیت‌ترین مناطق ترکیه می‌باشد. تابستان‌های این منطقه گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی اوقات با بارش برف همراه است. بخش شرقی این منطقه، کوهستانی و بلندترین نقطه آن کوه اولوداغ (Uludag) با ارتفاع ۲۵۴۳ متر است. شهر استانبول در این منطقه قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست