معرفی ایاصوفیه ترابزون ترکیه

ایاصوفیه ترابزون

ایاصوفیه ترابزون ترکیه، اصلا شبیه ایاصوفیه استانبول نیست و از هم نام استانبولی اش کوچکتر می باشد و از شاهکارهای هنری موجود در ایاصوفیه استانبول نیز در این ایاصوفیه خبری نیست و با دریای سیاه فاصله زیادی دارد.

01

ایاصوفیه استانبول که در کنار مسجد آبی، یک شاهکار بی نظیر معماری در شهر استانبول است. در واقع چهار ایاصوفیه شامل دو تا در استانبول، یکی در ایزنیک و یکی هم در ترابزون، در کشور ترکیه وجود دارد. در نگاه اول، ایاصوفیه ترابزون هیچ چیز تاثیر گذاری ندارد اما وقتی به داخل آن می روید، چشم تان به زیبایی ها خیره می ماند.

02

درباره ایاصوفیه ترابزون

ایاصوفیه ترابزون که در قرن سیزدهم ساخته شده است، نمونه ای از معماری معمول دوره بیزانس می باشد. در معماری بیزانس، همیشه گنبدی در وسط قرار می گرفت، ایاصوفیه هم از این قاعده مستثنی نیست.

05

روی سقف بنای ایاصوفیه ترابزون، همیشه پرنده های کوچکی در حال پرواز هستند و وقتی خسته شدند، روی لبه(برآمدگی) پنجره های بلند رفع خستگی می کنند. دیوارهای داخلی بنا با نقاشی های رنگی تزیین شده است و اگر به جزییات علاقه مندید، می توانید از یک راهنمای خوب یا کتاب راهنمای سفر به ترابزون کمک بگیرید که به تشریح معانی این نقاشی ها می پردازند.

06

می توانید در اطراف ساختمان ایاصوفیه ترابزون قدم بزنید و با دقت به سنگ ها نگاه کنید و از دیدن تصاویر قدیمی از قایق ها که روی دیوارها حک شده اند، لذت ببرید. تصاویر روی دیوار حک شده ایاصوفیه، قدمت پانصد ساله دارند و توسط ملوانانی کشیده شده اند که می خواستند به برکت این مکان از سفرهای طولانی شان به سلامت برگردند. در آن روزها از یک ضرب المثل معروف در این منطقه استفاده می شد و اگر کسی غمگین یا افسرده بود، جمله ای که معمولا به کار می رفت این بود: “چه اتفاقی افتاده؟ شبیه کسی شده ای که قایقش در دریای سیاه غرق شده است.”  آن زمانها  ملوانان عقیده داشتند که اگر این نقاشی ها را نمی کشیدند با مصیبت های زیادی مواجه می شدند و به خاطر این نقاشی ها اوضاع بر وفق مرادشان بود.

hagia sophia trabzon 03

ایاصوفیای ترابزون مثل همتای استانبولی خود، گذشته بسیار مشابهی دارد، در ابتدا کلیسا بود و طبق نوشته های سیاح عثمانی اولیا چلبی، در زمان حکومت غیرمومنان ساخته شده بود و در سال ۱۵۱۱ تبدیل به مسجد شد. وقتی روس ها به منطقه ترابزون حمله کردند، ایاصوفیه به بیمارستان و انبار مهمات تبدیل شد. پس از آن دوران، از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ ایاصوفه موزه بود و در جولای ۲۰۱۳ دوباره تبدیل به مسجد شد، ولی همچنان درهای آن به روی توریست ها، باز است.

07

ایاصوفیه ترابزون، اگرچه کوچکتر از ایاصوفیه استانبول است ولی جذابیت های زیادی دارد و اگر در منطقه ترابزون بودید، حتما این بنای زیبا را ببینید.

 ایاصوفیه ترابزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست