فرهنگ و رسوم مردم ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همجواری با کشورهای اروپایی، روی فرهنگ مردم ترکیه تاثیر بسزایی گذاشته است. این تاثیر در سال های اخیر و بواسطه حضور گردشگران خارجی در قالب تور ترکیه و نیروهای کار مختلف به ترکیه افزایش نیز یافته است.

۰۲۱-۸۶۰۲۵۸۰۴ ☎️
۰۲۱-۸۶۰۲۸۷۵۷ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۵۵۸۳ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۳۹۴۶ ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

Amigo Gasht-Turkey16

به طور کلی ترک‌ها بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند. مرد بعنوان رئیس خانواده محسوب می گردد و زن طبق قانون، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می‌کند. چند همسری در ترکیه غیر قانونی است و ازدواج‌ها باید رسما ثبت شوند و ازدواج مذهبی، به تنهایی (بدون ثبت قانونی) غیر قانونی است.

خواستگاری در ترکیه اغلب به این صورت است که دختر و پسر برای ازدواج توافق می‌کنند؛ سپس خانواده‌ها با هم آشنا می‌شوند و در مورد مراسم تصمیم می‌گیرند. مراسم ازدواج در ترکیه همراه با رسوم و عقاید خاصی است. به عنوان مثال هنگامی که دختری ازدواج می‌کند تمام دوستان وی نامشان را درون کفش عروس می‌نویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش پاک شده باشد، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد.

در شهرهای ترکیه تقریبا هیچ محله‌ای بدون قهوه‌خانه نیست و مردهای ترک، ساعت‌ها با دوستانشان در کافه خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها می‌نشینند و صحبت می‌کنند. گاهی این قهوه‌خانه‌ها تبدیل به کانون‌های فرهنگی و سیاسی می‌شود. زنان هم برای چای بعدازظهر در زمان‌های معینی، به نام دوره‌های ۷ تا ۱۷ روزه، با دوستان و همسایگان خود در یک جا جمع می‌شوند. تعطیلات آخر هفته هم اغلب خانواده‌ها به سینما، تئاتر و گردش می‌روند.

مردم ترکیه به ظاهر، نظافت و آراستگی توجه فراوان دارند؛ این امر باعث پاکیزگی نسبی مردم و شهرها شده است. در زمان عثمانی روابط بین ترک‌ها بسیار رسمی بود؛ چرا که در سنت‌های عثمانی تاکید بسیاری بر ادب می‌شد. اگرچه مردم ترکیه بخاطر برخورد با فرهنگ‌های اروپایی غیر رسمی‌تر شده‌اند؛ اما با این حال همچنان اصطلاحات مودبانه و تعارف در بین آنها وجود دارد. به عنوان مثال واژه آبی (معرف آقا بیک) به معنای برادر بزرگتر، در مقابل قارداش به معنای برادر؛ آبلا به معنای خواهر بزرگتر در مقابل کیز قارداش و یا باجی به معنای خواهر، برای ایجاد تمایز بین بزرگتر و کوچکتر استفاده می‌شود.

در ترکیه مردم به طور پیوسته با دوستانشان تماس برقرار می‌کنند. اگر دوستانشان با آنها تماس نگیرند یا به آنها سر نزنند؛ از آنها دلگیر می‌شوند. ترک‌ها مردم مهمان‌نوازی هستند. آنها از دعوت مهمان به منازلشان لذت می‌برند. این مهمانی‌ها به صورت شب‌نشینی صورت می‌گیرد. اگر مهمانان زود از خانه بروند؛ نوعی بی‌احترامی به صاحب منزل و حمل بر خوش نگذشتن به مهمان می‌شود. همچنین پذیرایی‌های مفصل و سرو غذاهای مختلف در تمام مهمانی‌های ترکیه مشاهده می‌شود. در اسلام به داشتن روابط حسنه با همسایگان سفارش فراوان شده است. از این رو در ترکیه فرستادن غذا برای همسایگان امری بسیار رایج است. این ظروف معمولا خالی برگردانده نمی‌شوند. در مواقع عزاداری، همسایگان تا روز سوم غذاهای آماده شده خود را به منزل داغ دیده می‌فرستند. حلوا تنها غذایی است که خانواده مرحوم می‌پزد و برای همسایگان می‌فرستد و یا با آن از مهمانان پذیرایی می‌کنند. در برخی نواحی مرسوم است، دوستان نزدیک مرحوم حلوا را آماده کنند؛ به طوری که نفر اول، ملاقه را به نفر بعد می‌سپارد و او هم در حالی که حلوا را هم می‌زند، به ذکر خاطره‌ای از آن مرحوم می‌پردازد. معمولا حلوا زمانی آماده می‌شود که تمام افراد حاضر در اتاق از فرصت سخنرانی خود استفاده کرده باشند. این مراسم بسیار ساده سبب می‌شود که مردم از اوقات خوش خود با آن مرحوم حرف بزنند و برای لحظه‌ای غم خود را فراموش کنند و پیوندهای بین خود را مستحکم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست