شهر تاریخی افسوس ترکیه

افسوس ترکیه

شهر تاریخی افسوس ترکیه در میان تمام ویرانه های تاریخی و جاذبه های باستان شناسی باقی مانده در ترکیه، معروف ترین آنها افسوس ترکیه Ephesus است. توریست ها از اطراف دنیا به اینجا می آیند تا در خیابان های روم باستان که تا حد زیادی به همان شکل اولیه خود باقی مانده اند، راه بروند و به ویرانه ها خیره شوند و در روح باستان غرق شوند. عده زیادی از مسافران، بازدید خود از افسوس را از روستای خوش منظره ی سلکوک (Selcuk) شروع می کنند که دقیقا کنار ویرانه های باستانی قرار دارد. البته از شهر ساحلی کوش آداسی یا شهر ازمیر هم می توانید برای رفتن به ویرانه های افسوس اقدام کنید. از هر جا که سفرتان را شروع کنید، وقت کافی برای گشت و گذار دارید. در افسوس جاهای زیادی برای دیدن وجود دارد که در اینجا به این مکانهای زیبا اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه افسوس ترکیه

01 6

کارانیان و لیدیان اولین ساکنین منطقه افسوس بودند و احتمالا اولین بنا که به شکل یک دژ محکم است را ساخته اند، این بنا مستقیما رو به دریا می باشد. از قرن یازدهم قبل از میلاد به بعد، این زیستگاه با ورود یونانی های لونیان به یک محل سکونت هلنی تبدیل شد. افسوس به خاطر موقعیت عالی اش، یعنی قرار داشتن در انتهای مسیر مهم بازرگانی، تبدیل به شهری با بازرگانی پررونق گردید. زمانی که  شهر تحت سلطه امپراتوری روم(قرن های اول و دوم بعد از میلاد)، همچنان به عنوان پایتخت استان آسیایی روم به رونق و شکوفایی خود ادامه داد و پس از الکساندریا تبدیل به بزرگترین شهر در شرق شد. سنت پل، افسوس را که در آن زمان جمعیتی بیش از ۲۰۰ هزار نفر داشت، در دومین ماموریت خود به عنوان مکان موعظه انتخاب کرد و سه سال را در افسوس گذراند. کلیسای اصلی شهر بعدها به سنت جان اختصاص یافت و در طول دوره بیزانس تبدیل به یکی از مراکز زیارتی بزرگ اسیای صغیر شد. در ۲۶۳ پس از میلاد، وقتی گت ها(یکی از اقوام آلمانی) در یکی از شورش هایشان شهر را نابود کردند، رونق تدریجی شهر افسوس از این تاریخ به بعد شروع شد. در قرن پنجم، افسس همچنان به اندازه کافی مهم بود تا سومین گردهمایی شوراهای عالیرتبه(در سال ۴۳۱ بعد از میلاد) در آن برگزار گردد. چپاول و غارت افسوس توسط مغول ها، آخرین کاری بود که علیه شهر افسوس صورت گرفت و بعد از آن آخرین بقایای به جا مانده از شهر در طول جنگ بین سلجوقیه و عثمانی به ویرانه تبدیل شد.

شهر تاریخی افسوس ترکیه :

مکان و موقعیت

02 6

شهر باستانی افسوس در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شهر سلجوک در استان ازمیر واقع شده است. البته از کوش آداسی هم می توان به افسوس رسید.

ورزشگاه ودیوس و استادیوم

سرازیری تپه ی سمت چپ افسوس به ورزشگاه ودیوس (قرن دوم بعد از میلاد) اختصاص دارد. می توانید بقایای یک سالن کشتی یا پالااسترا، یک ساختمان بزرگ مستطیل شکل با محوطه طاقدار را هم ببینید و نیمه شرقی سازه که از آجر با روکش سنگ مرمر ساخته شده است، تقریبا به همان صورت اولیه ی خود باقی مانده است. در ۱۰۰ متری جنوب  ورزشگاه ودیوس، استادیوم قرار گرفته است که تاریخ ساخت آن به زمان نرو(Nero)  سال ۶۸-۵۴ بعد از میلاد برمی گردد. در سمت جنوب ردیف های نشستن تماشاگران قرار گرفته است و در انتهای شرقی نیم دایره، یک میدان مسابقات قرار دارد که از آن به عنوان قسمت اصلی استادیوم، برپایی سیرک، مبارزات گلادیاتورها و مبارزات بین حیوانات وحشی استفاده می شد. بین ورزشگاه ودیوس و استادیوم، یک مسیر پیاده روی سنگ مرمری وجود دارد که به سمت شرق و دروازه کورسوس می رسد. قسمتی از دروازه هنوز هم باقی مانده است. در حدود ۲۰۰ متری سمت چپ و در امتداد مسیر امروزی ورزشگاه ودیوس، آثار به جا مانده از یک ساختمان دوره بیزانس را می بینید. مشخصه ی اصلی این ساختمان اتاق بزرگ آن با طاقچه های نیم دایره در سمت جنوب و یک سالن با طول ۵۰ متر در سمت غرب است.

کلیسا مریم مقدس

در حدود ۱۰۰ متر دورتر از ورزشگاه ودیوس و در سمت راست پارکینگ اتومبیل، بقایای یک بنا به طول ۲۶۰ متر معروف به کلیسای مریم مقدس وجود دارد. کلیسای مریم مقدس، محل گردهمایی شورای عالیرتبه سوم در ۴۳۱ بعد از میلاد بود و یک کلیسای پایینی در قرن چهارم به آن اضافه شد.

میدان ورلانوس و حمام های بزرگ

بلافاصله در سمت شرق ورزشگاه مجموعه وسیعی از ساختمان ها قرار گرفته اند که نقشه آنها قابل تشخیص نیست. در نزدیک ترین نقطه به ورزشگاه میدان ورالانوس، محوطه ای برای تمرین ورزشگاران و در بیرون آن Harbor Gymnasium قرار دارد. هاربر جیمناسیوم شامل گروهی از ساختمان ها در اطراف حیاط اصلی می باشد. در شمال و جنوب حیاط دو سالن باشکوه سنگ مرمری به ابعاد ۱۶ در ۳۲ متر وجود دارد. بلافاصله در خارج از این مجموعه حمام های بزرگ یا حمام های Harbor را می بینیم که در قرن دوم بعد از میلاد ساخته شده اند و به شکل مجللی در دوره حکومت کنستانتین بزرگ در قرن چهارم بازسازی شدند.

03 6

آرکادیا Arkadiane

در سمت غربی حمام ها، بندرگاه قدیمی قرار گرفته است که در حال حاضر منطقه ای با زمین باتلاقی می باشد. بلافاصله در جنوب این گروه از ساختمان ها، آرکادیا قرار دارد که یک خیابان سرپوشیده(تاق دار) است که از سمت شرق بندرگاه، به تئاتر بزرگ می رسد و روبه روی آن یک میدان قرار گفته است. آرکادیا در حدود ۴۰۰ بعد از میلاد ساخته شد و بعدها دو دروازه که با استادی تمام روی آنها کار شده است، به دو طرف آن اضافه گردید.

شهر تاریخی افسوس ترکیه افسوس ترکیه

شهر تاریخی افسوس ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست