زبان مردم ترکیه

۰۲۱-۸۶۰۲۵۸۰۴ ☎️
۰۲۱-۸۶۰۲۸۷۵۷ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۵۵۸۳ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۳۹۴۶ ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

زبان ترکی، زبان رسمی ترکیه و یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیاست.

در سرتاسر جهان ۸۳ میلیون نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

از دیگر زبان‌های رایج در ترکیه می‌توان به زبان کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد.

Amigo Gasht-Turkey34

زبان ترکی در دوره‌های مختلف تحت تاثیر گذر زمان قرار گرفته است.

  • دوره ترکی قدیم (قبل از پذیرش دین اسلام توسط ترک‌ها – قرن ۷ تا ۱۳ میلادی) : در این زمان، زبان ترکی بیشتر به صورت شفاهی بود. قدیمی‌ترین نمونه‌های موجود از زبان ترکی باستان، کتیبه اورخون (Orkhon) است.
  • دوره فرهنگ اسلامی (دوره تاثیر فرهنگ اعراب و ایرانیان بر ترک‌ها – قرن ۱۳ تا اوایل قرن ۲۰) : در این دوره، کلمات عربی و فارسی و گاهی حتی ساختار این زبان‌ها، وارد زبان ترکی شد و زبان دولت عثمانی را تشکیل دادند.
  • دوره مدرن (دوره تاثیر تفکر و ادبیات غربی – قرن ۲۰ تا به امروز) : تغییر خط و جایگزینی حرف لاتین به جای حروف عربی در سال ۱۹۲۸ تصویب شد و مقرر شد که حروف و الفبای عربی، از الفبا و زبان کشور ترکیه برداشته شود و به جای آن از ۲۹ حرف از حروف لاتین، ۲۱حرف صامت و ۸ حرف مصوت، استفاده شود. بدین صورت بود که سیستم نوشتاری ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین تغییر پیدا کرد. همچنین بسیاری از کلمات فارسی، عربی و … هم از این زبان حذف شد.

زبان ترکی متداول در ترکیه به زبان ترکی متداول در استان‌های شمال غربی ایران شباهت‌های زیادی دارد به طوری که مکالمه و ارتباط بین این دو گروه امکان پذیر است و البته با پذیرش حروف لاتین به جای حروف عربی و فرو پاشی امپراطوری عثمانی طرز نوشتن دو گروه کاملا متفاوت شده و با استفاده بیشتر از کلمات غربی در ترکیه، هر روز فاصله این دو زبان بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست