دین مردم ترکیه

در ترکیه، ۹۹٫۸ درصد مردم مسلمان (۸۰ درصد سنی، ۱۹٫۸ درصد شیعه) و ۰٫۲ درصد مسیحی و یهودی هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

۰۲۱-۸۶۰۲۵۸۰۴ ☎️
۰۲۱-۸۶۰۲۸۷۵۷ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۵۵۸۳ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۳۹۴۶ ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

Amigo Gasht-Turkey15

ترک‌های آسیای مرکزی در اوایل قرن یازدهم میلادی به دین اسلام گرویدند. پیش از این نیز مسیحیت در ترکیه رواج داشت. در زمان امپراطوری عثمانی آنها ادعای رهبری کشورهای اسلامی را داشته و سرزمین‌های وسیعی را حاکم بودند. در سال ۱۹۲۴ هم دین اسلام در نخستین قانون اساسی کشور ترکیه به عنوان دین رسمی این کشور تعیین شد، لیکن در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت غیر مذهبی (لائیک) معرفی شد. بعدها در سال ۱۹۸۲ نیز به هنگام تدوین قانون اساسی دید حاکمیت اصل لائیک مجددا مورد تصریح قرار گرفت.

در ترکیه، ۹۹٫۸ درصد مردم مسلمان (۸۰ درصد سنی، ۱۹٫۸ درصد شیعه) و ۰٫۲ درصد مسیحی و یهودی هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده‌اند. استان قارص (Kars)، در شمال شرقی ترکیه، یکی از محله های شیعه نشین ترکیه است. زبان این استان نزدیک به زبان ترکی آذری است.

مسلملنان سنی ترکیه اکثرا حنفی هستند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن‌اند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر، در مناطق شرقی ترکیه مستقر‌ند و اکثرا کرد می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست