درباره ترکیه

۰۲۱-۸۶۰۲۵۸۰۴ ☎️
۰۲۱-۸۶۰۲۸۷۵۷ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۵۵۸۳ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۳۹۴۶ ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

ترکیه با مساحت ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع، کمتر از نصف مساحت ایران، سی ‌‌و ‌هفتمین کشور وسیع دنیا است. حدود ۹۷ درصد از ترکیه، در قاره آسیا و ۳ درصد آن در قاره اروپا قرار دارد. زبان ترکی، زبان رسمی ترکیه و یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیاست. Amigo Gasht-Turkey34

موقعیت جغرافیایی ترکیه

ترکیه با مساحت ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع، کمتر از نصف مساحت ایران، سی ‌‌و ‌هفتمین کشور وسیع دنیا است. مساحت ایران ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع است و در دره هجدهم دنیا قرار دارد. مساحت خشکی‌های ترکیه ۷۶۹۶۳۲ کیلومتر مربع و مساحت آب‌های آن ۱۳۹۳۰ کیلومتر مربع است. حدود ۹۷ درصد از ترکیه، در قاره آسیا و ۳ درصد آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش‌ آسیایی ترکیه را آناتولی (Anatolia) یا آسیای صغیر و بخش اروپایی را تراس شرقی (Thrace) می‌نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره (Marmara) و دو تنگه داردانل (Dardanelles) (راه ارتباطی دریای مرمره و دریای اژه) و تنگه بسفر (Bosphorus) (راه ارتباطی دریای سیاه و دریای مرمره) از یکدیگر جدا شده اند.

نژاد مردم ترکیه

حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد از جمعیت ترکیه از نژاد ترک؛ ۱۸ درصد از نژاد کرد؛ ۷ تا ۱۲ درصد جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، ارمنی، عرب، یهودی و … هستند. ترکیه به علت قرار گرفتن در بین دو قاره، همواره مورد تاخت و تاز قوم‌های مختلف بوده است که ورود اقوام مختلف به آن از تاثیرات ناشی از آن می باشد.

زبان مردم ترکیه

زبان ترکی، زبان رسمی ترکیه و یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیاست. در سرتاسر جهان ۸۳ میلیون نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. از دیگر زبان‌های رایج در ترکیه می‌توان کردی، انگلیسی و عربی را نام برد.

دین مردم ترکیه

در ترکیه، ۹۹٫۸ درصد مردم مسلمان (۸۰ درصد سنی، ۱۹٫۸ درصد شیعه) و ۰٫۲ درصد مسیحی و یهودی هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده‌اند. استان قارص (Kars)، در شمال شرقی ترکیه، یکی از محله های شیعه نشین ترکیه است. زبان این استان نزدیک به زبان ترکی آذری است. مسلملنان سنی ترکیه اکثرا حنفی هستند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن‌اند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر، در مناطق شرقی ترکیه مستقر‌ند و اکثرا کرد می‌باشند.

پرچم ترکیه

آنچه که امروز بعنوان طر و رنگ پرچم ترکیه مشاهده می کنیم، در تاریخ ۵ جون ۱۹۳۶ انتخاب شد. این پرچم زمینه قرمز همراه با یک ماه هلالی شکل و ستاره‌ای سفید دارد و نسبت طول به عرض آن ۳ به ۲ است. ماه در سمت چپ و ستاره در وسط دو شاخ ماه و در سمت راست، قرار دارد. به همین خاطر پرچم ترکیه را ماه‌ ستاره (Ayyildiz) می‌نامند. مردم ترکیه اعتقاد دارند که زمینه هیچ پرچمی قرمز نیست، مگر اینکه خون مردم آن کشور در جایی ریخته شده باشد؛ همان‌طور که خون مردم ترکیه در جنگ بین یونان و ترکیه در سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۲، ریخته شد. همچنین رنگ سرخ پرچم ترکیه، نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید ماه و ستاره آن، نشان پاکیزگی مردم ترکیه است.

فرهنگ و رسوم مردم ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همجواری با کشورهای اروپایی، روی فرهنگ مردم ترکیه تاثیر بسزایی گذاشته است. به طور کلی ترک‌ها بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند. مرد رئیس خانواده محسوب می گردد و زن طبق قانون، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می‌کند. چند همسری در ترکیه غیر قانونی است و ازدواج‌ها باید رسما ثبت شوند و ازدواج مذهبی، به تنهایی (بدون ثبت قانونی) غیر قانونی است.

مناسبت ها و رویدادها در ترکیه

مبنای تقویم در ترکیه، مانند کشورهای غربی بر اساس سال میلادی است و سال نو با ماه ژانویه شروع می‌شود. تعطیلات غیر مذهبی در ترکیه، بر اساس تقویم میلادی محاسبه می‌شود؛ از تقویم اسلامی هم در جهت تعیین امور مذهبی و جشن‌های مذهبی استفاده می‌شود. تعطیلات رسمی ترکیه، شنبه و یکشنبه است که البته کارمندان عصر شنبه و یکشنبه را تعطیل هستند و بخش خصوصی تنها روز یکشنبه تعطیل هستند. ترکیه کشوری فرهنگی با تاریخ غنی است. اقوام مختلفی در این کشور زندگی می‌کنند و هریک رسوم، اعیاد، جشن‌ها و برنامه‌های مختلفی دارند. از سوی دیگر دولت برای جذب گردشگران، برنامه‌های مختلف را مورد حمایت و تشویق قرار می‌دهد.

واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه، لیر (Lira) و هر لیر معادل ۱۰۰ قروش (Kurus) است. اولین لیر ترکیه در سال ۱۸۴۳ و به عنوان لیره عثمانی منتشر شد پیش از ورود اسکناس، به پول عثمانی که از جنس طلا بود، لیره زرد گفته می‌شد. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم زیاد، ارزش آن به مرور کمتر می‌شد؛ به طوری که دولت تصمیم گرفت از تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۰۵، شش صفر از واحد پول ترکیه کم کند. به این تربیب هر لیر جدید ترکیه برابر با یک میلیون لیر قدیم شد. به خاطر از بین بردن ناهماهنگی‌ها در مسائل حقوقی و اقتصادی، این واحد پولی را به طور موقت، لیر جدید نامیدند. لیر ترکیه، از ابتدای سال ۲۰۰۹ میلادی بجای لیر جدید ترکیه وارد بازار شد. لیر ترکیه به صورت اسکناس‌های ۲۰۰، ۱۰۰، ۵۰، ۲۰، ۱۰ و ۵ لیره می‌باشد. سکه‌های این واحد پولی شامل سکه‌های یک لیره‌ای، ۵۰ قروشی، ۲۵ قروشی، ۱۰ قروشی، ۵ قروشی و یک قروشی می‌باشند. در دی ماه ۱۳۹۱، قیمت رسمی لیر ترکیه (TRY) بصورت روزانه و مانند واحد پول سایر کشورها بر حسب ریال اعلام می گردد.

تاریخچه ترکیه

ترک‌های اولیه در جنوب سیبری زندگی می‌کردند و بعدها به سوی غرب و جنوب مهاجرت کرده و پراکنده شدند. تا قبل از قرن ششم میلادی، این مردم اقوامی بدوی بودند و به صورت پراکنده در آسیای مرکزی زندگی می‌کردند. آنها با اسامی قبیله‌ای خود شناخته می‌شدند. گاه چند قبیله دور هم گرد آمده و مهاجرت می‌کردند و گاه با انتخاب رهبری از میان خود به سرزمین‌های همسایه حمله می‌کردند. در نیمه اول قرن ششم میلادی، گروهی از این اقوام ترک، از محل‌های خود مهاجرت کرده و با همراهی برخی از قبایل همجوار، امپراطوری را تشکیل دادند که قلمرو آن از مغولستان تا دریای سیاه را در بر می‌گرفت. عنوان ترک برای نخستین بار به وسیله بنیان گذاران این امپراطوری انتخاب شد. آنها خود را «توروک» به معنای قوی خواندند. امروزه «ترک» اصطلاحی است که در معنی وسیع خود به مردمی اطلاق می‌شود که به ویژه به زبان ترکی صحبت می‌کنند. صرف نظر از برخی استثناها، مردم ترک‌زبان بیشتر در محدوده آسیا زندگی می‌کنند و مهم‌ترین پیوند فرهنگی آنها، جدا از تاریخ، زبان ترکی و دین اسلام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست