تعطیلات رسمی ترکیه

تعطیلات رسمی ترکیه در ایام و مناسبت های خاص می باشد که در ادمه لیستی از تمام تعطیلات رسمی ترکیه اشاره گردیده است.

۰۲۱-۸۶۰۲۵۸۰۴ ☎️
۰۲۱-۸۶۰۲۸۷۵۷ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۵۵۸۳ ☎️
۰۲۱-۸۸۴۷۳۹۴۶ ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

ATATURKCU DUSUNCE DERNEGININ (ADD) DUZENLEDIGI ''CUMHURIYETIMIZE SAHIP CIKIYORUZ'' MITINGI, ANITKABIR YAKINLARINDAKI TANDOGAN MEYDANINDA YAPILDI. VATANDASLAR MITINGTEN SONRA ANITKABIRE AKIN ETTILER..14.03.2007. ( SELAHATTIN SONMEZ )

ATATURKCU DUSUNCE DERNEGININ (ADD) DUZENLEDIGI ”CUMHURIYETIMIZE SAHIP CIKIYORUZ” MITINGI, ANITKABIR YAKINLARINDAKI TANDOGAN MEYDANINDA YAPILDI. VATANDASLAR MITINGTEN SONRA ANITKABIRE AKIN ETTILER..14.03.2007. ( SELAHATTIN SONMEZ )

سال نو (New Yea’rs Day) در اوایل ژانویه؛

روز استقلال ملی و روز کودک (National Sovereignty and Children’s Day) در ۲۳ آوریل؛ جشنواره روز کودک هم در این کشور برگزار می‌شود. این جشنواره از سال ۱۹۷۹ بین‌المللی شده است و کشورهای مختلفی در آن شرکت می‌کنند. تا سال ۲۰۰۰، این جشن در آنکارا برگزار می‌شد؛ اما در سال‌های بعد در شهرهای ازمیر، استانبول و آنتالیا هم برگزار می‌شود.

روز کار و همبستگی (Labour and solidarity Day) اول ماه می؛ جشن عمومی روز می در یکم ماه می تنها در شهر استانبول؛

روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاتورک (Commemoration of Ataturk, Youth and Sports Day) در ۱۹ می؛

روز پیروزی (Victory Day) در ۳۰ آگوست؛ این جشن به مناسبت پیروزی در جنگ داخلی در سال ۱۹۲۲ برگزار می‌شود.

روز جمهوری (Republic Day) در ۲۸ و ۲۹ اکتبر؛ این جشن به مناسبی اعلام جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ برگزار می‌شود.

Amigo Gasht-Turkey21

Amigo Gasht-Turkey22

جشن‌هــای مذهبی در ترکیه

  • عید فطر (Seker Bayram): این عید در روزهای اول، دوم و سوم شوال(سه روز تعطیلی بعد از ماه رمضان) برگزار می‌شود و تاریخ آن در ماه میلادی ثابت نیست. این عید را عید شیرینی نیز می‌نامند؛ مردم در این عید به هم شیرینی تعارف کرده و پابان یک ماه عبادت و روزه‌دارای را جشن می‌گیرند. در این عید زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس نو، دید و بازدید خویشاوندان و دوستان مرسوم است.
  • عیدقربان (Kurban Bayram): هفتاد روز بعد از عید فطر و در روز دهم ماه ذی‌الحجه برگزار می‌شود. مدت این تعطیلات در ترکیه چهار روز است. تاریخ این عید هم در ماه میلادی ثابت نیست.
  • شب‌های قندیلی یا مولید کندیلی (Mevlid Kandili): شب میلاد پیامبر(ص) است. برای اولین بار در سال ۱۹۸۹، سازمان امور دیانت ترکیه نسبت به برگزاری هفته وحدت با استناد به روز ۱۲ربیع‌الاول به عنوان سالروز تولد پیامبر(ص) اقدام کرد. این رسم تا سال۱۹۹۴ ادامه داشت تا این که در این سال، سازمان امور دیانت با تغییر تاریخ این هفته اعلام کرد که بر اساس تقویم میلادی روز میلاد مصادف با ۲۰ آوریل است و هفته وحدت در روزهای ۱۴ تا ۲۰ آوریل برگزار می‌شود.
  • رغائب کندیلی (Regaib Kandili): یا شب اولین جمعه ماه رجب؛
  • میراج کندیلی (Mirag Kandili): مراسم شب معراج که در ترکیه همزمان با شب مبعث و تاریخ ۲۶رجب برگزار می‌شود.
  • برات کندیلی (Berat Kandili): یا شب نیمه شعبان.
  • دلیل نام‌گذاری این جشن‌ها به نام کندیلی یا قندیلی، به خاطر سنت برافروختن شمع و چراغ بر مناره‌های مساجد در این ایام است. پخت شیرینی مخصوصی با همین نام در این ایام بسیار رایج است. همچنین مولودی‌هایی هم در این روزها اجرا می‌شود.
  • عاشورا (Asure Gunu): جامعه شیعیان در گذشته این مراسم عزاداری را به صورت پنهان و محدود برگزار می‌کردند. اما امروزه مراسم عزاداری در مناطق شیعه نشین با شکوه تمام برگزار می‌شود و شهروندان اهل سنت و علویان ترکیه نیز در آن شرکت می‌کنند.
  • شب قدر (Kadir Gegesi): مسلمانان ترکیه مانند سایر کشورهای اسلامی، شب قدر را یکی از شب‌های دهه آخر ماه مبارک رمضان می‌دانند. البته اهل سنت احتمال شب قدر بودن بیست‌و‌هفتم ماه رمضان را بیشتر می‌دانند. در این شب مسلمانان ترکیه در پاسی از شب در مساجد به قرائت قرآن و شنیدن آن و دعاها و سرودهای دینی و نماز می‌پردازند.

Amigo Gasht-Turkey20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست