14 تا از برترین جاذبه های توریستی آنتالیا ترکیه

جاذبه های توریستی آنتالیا

آنتالیا ترکیه برای تمامی سنین چیزی برای عرضه وجود دارد و اگر می خواهید از تماشای دیدنی ها و مناظر زیبا لذت ببرید، در آنتالیا بطور کامل سرگرم خواهید شد. علاقه مندان به آثار تاریخی هم می توانند از شهر قدیمی لابرین تین دیدن کنند که پر از مکان های تاریخی و ویرانه های شگفت انگیز است. شهر آنتالیا  همچنین جای بسیار عالی برای لذت بردن از سواحل زیبای شنی سفید است و عاشقان ساحل و دوستداران تاریخ هر دو هنگام ترک آنتالیا، راضی و خوشحال اند. در این مطلب برترین جاذبه های گردشگری آنتالیا را به شما معرفی نموده ایم؛ با ما همراه باشید.

1- شهر قدیمی کالجی آنتالیا

محله ماز مانند کالجی دقیقا برای قدم زدن ساخته شده است و خانه های اعیانی با دیوارهای سفید و  سقف های قرمز دوره عثمانی و محله قدیمی کالجی و خیابان های سنگفرش و زیبا، اکنون جایی است که هتل های بوتیک، سوغات سراها، گالری های هنری و رستوران در آن قرار دارند. علیرغم قدیمی بودن محله کالجی آنتالیا، این محله جاذبه های زیادی برای توریست هایی دارد که می خواهند چیزهای زیبا تماشا کنند. میدان اصلی کالجی(به نام کاله کاپسی) یک دروازه دژ مانند و یک برج ساعت سنگی دارد. همچنین در منطقه قدیمی کالجی، می توانید مسجد مهمت پاشا Tekeli هم که در قرن هجدهم ساخته شده است را ببینید که به خاطر کاشی کاری های داخلی خیره کننده اش، ارزش یکبار دیدن را بدون تردید دارد و در امتداد Hesapc Sokak  می توانید مناره ی باشکوه Kesik (مناره بی سر) را ببینید. مسجد در آتش سوزی قرن نوزدهم از بین رفت و فقط ساختمانی از آن باقی مانده است که در گذشته به عنوان یک معبد رومی از آن استفاده می شد و بعدها تبدیل به کلیسای بیزانسی شد و سرانجام تبدیل به مسجد شد.

2- بندرگاه قدیمی در آنتالیا

در بندرگاه قدیمی آنتالیا دسته ای از بوتیک ها، کافه های زیبا، بازارها و قایق های تفریحی بزرگ و کوچک در ساحل زیبای مدیترانه نیلگون، قابل مشاهده هستند. بندرگاه قدیمی آنتالیا جو آرام و لذت بخشی برای قایق سواری  دارد که قابل تصور نیست و زمانی قطب اصلی اقتصادی آنتالیا محسوب می شد و از قرن دوم میلادی تا اواسط قرن بیستم، بندر اصلی بود و سرمایه و پول از اینجا وارد شهر و مناطق اطراف می شد. این روزها می توانید برای خرید کردن و بعد تماشای غروب خورشید در کنار دریا در حین نوشیدن یک فنجان قهوه، به این بندرگاه قدیمی بیایید و یا سوار یکی از قایق های تفریحی شوید و سفری به مدیترانه برای شنا، تماشای مناظر یا پهن شدن در زیر آفتاب در یک ساحل خالی داشته باشید.

3- موزه آنتالیا

اگر به تاریخ ترکیه علاقه دارید، بازدید از موزه آنتالیا را از دست ندهید و چیزهایی که درباره تاریخ آنتالیا به نمایش درآمده اند، جزء بهترین آثار جمع آوری شده از مکان های باستانی امتداد سواحل ترکیه هستند. در موزه آنتالیا، مجموعه ای باب روز به نمایش در آمده است که با تماشای آن می توانید براحتی تاریخ غنی و نسبتا پیچیده ترکیه را بشناسید. بخش بزرگ باستان شناسی موزه آنتالیا، اشیائی از عصر برنز تا بیزانس و بخصوص ویرانه های نواحی نزدیک، به نمایش درآمده اند. اگر وقت تان کم است، بهترین گزینه ها دیدن از گالری های حاوی سفالینه هایی از سلجوقیه، نقره جات به جا مانده از آسپندوس و مجسمه های ایزد از پرگ (Perge)  می باشد.

4- مناره ییولی آنتالیا

برجسته ترین نقطه عطف آنتالیا، مناره ی ییولی است که توسط سلطان علاء الدین کیکاووس سلجوقی (36-1219) ساخته شد. مناره ی ییولی نمونه ی بارزی از معماری سلجوقی است. مناره در وسط به شکل مربع و دورتادور و بدنه آن هشت ضلعی و شیاردار است و از مسجد مناره که تاریخ ساخت آن به قرن چهاردهم برمی گردد، هنوز هم استفاده می شود. مناره دقیقا کنار ورودی دروازه Kale قرار گرفته است و روبروی مناره برج ساعت آنتالیا قرار دارد که در دوره عثمانی ساخته شده است. در حالیکه در نزدیکی آن تعدادی مقبره مربوط به قرن چهاردهم وجود دارد.

5- دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان یکی از دروازه های اصلی ورود به منطقه کالجی است و در امتداد این دروازه دیوارهای شهر رومی و هلنی به سمت شرق و شهر قدیمی کشیده شده اند. دروازه هادریان یکی از نقطه عطف های تاریخی آنتالیا می باشد که در سال 130 پس از میلاد به افتخار دیدار امپراتوری هادریان  از شهر برپا شد و این دروازه سه تاقی سنگ مرمری با تندیس های زیبا تزئین شده است. در حین راه رفتن در زیر تاق های دروازه حتما به کنده هاری های زیبای روی سقف توجه کنید که به شکل خوبی باقی مانده اند.

6- قلعه رومی (هیدیرلیک کالشی) آنتالیا

قلعه 14 متری رومی های آنتالیا که دارای برجی استوانه ای است در حاشیه پارک Karaalio Lu ساخته شده و مسلط به بندرگاه قدیمی ست. دقیقا مشخص نیست که از این قلعه به چه منظوری استفاده می شد. اما همه با این نظر که قلعه رومی یک قلعه دیده بانی یا فانوس دریایی بوده، موافق اند. اکنون قلعه رومی ها به عنوان یک مکان جالب برای تماشای غروب خورشید یا تماشای دیدنی ترین چشم انداز  از بندر قدیمی کاربرد دارد. خود پارک Karaalio Lu، اولین جایی است که اهالی بندر برای رفتن به پیک نیک انتخاب می کنند و بهترین جا برای فرار از شلوغی شهر و استراحت می باشد.

7- شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

مهمترین دلیل علاقه مندان به تاریخ برای سفر به  آنتالیا، سفری یک روزه به شهر باستانی آسپندوس است. در این مکان باستان شناسی یک آمفی تئاتر رومی وجود دارد که به بهترین شکل باقی مانده است و یکی از جاذبه های برتر گردشگری ترکیه می باشد. شهر باستانی آسپندوس در قرن های دوم و سوم رونق بسیاری داشت و بیشتر ویرانه هایی که امروز می توانید ببینید، در طی این دو قرن ساخته شده اند. جدای از آمفی تئاتر آسپندوس که به همان صورت اصلی باقی مانده است و گنجایش 15000 هزار نفر را دارد، دیگر مکان های باستانی به ویرانه تبدیل شده است و احتمالا فقط برای مشتاقان آثار باستانی جالب اند.

8- ویرانه های ترمسوس آنتالیا

آسپندوس را اکثر توریست ها می شناسند، اما ویرانه های ترمسوس زیاد شناخته شده نیست. یونانی ها  و نه رومی ها حاضر نیودند استقلال خود را از دست بدهند به همین دلیل جنگ و درگیری زیاد بین آنها رخ می داد و یکی از آنها احتمالا باعث از بین رفتن ترمسوس شده است. ترمسوس در شهر قدیمی و در امتداد دامنه تپه و حومه روستا قرار گرفته است. خیابان Colonnade و آگارای بالایی مخصوصا از مکان های تاثیر گذار این قسمت از شهر قدیمی هستند و البته ترمسوس را هم نباید نادیده گرفت. برای کشف کامل ویرانه های ترمسوس توصیه می کنیم کفش مناسب و آب فراوان به همراه داشته باشید. آمفی تئاتر زیبای ترمسوس بر فراز کوههای Taurus قرار دارد.

9- شهر باستانی پرگه آنتالیا

استادیوم سنگی پرگه، معبدهای نیمه ویران و اگارای عظیم Colonnade، از دیگر آثار باقی مانده از گذشته هستند. پرگه زمانی پایتخت پامفیلیای باستان بود که تحت حکمرانی ابتدا یونانی ها و بعد رومی ها به شکوفایی رسید. ویرانه های پرگه به خوبی سایر مکان های باستانی حفظ نشده اند و به همین خاطر از جذابیت کمتری برخوردارند. توریست هایی که به پرگه می آیند، می توانند خیابان های طویل Colonnade و معبد های نیمه ویران را با آرامش کشف نمایند. حمام رومی، دروازه هلنی و آکروپولیس از دیگر جاذبه های پرگه هستند.

10- روستاهای آلیمپوس و چیمارا در آنتالیا

روستاهای دو قلو و نزدیک هم الیمپوس و سیرالی (Cirali)، تکه ای از نوار ساحلی زیبا است که در نزدیکی ویرانه های شهر باستانی اولیمپوس از دوره لیسیان قرار گرفته است. علاوه بر ویرانه های تاریخی جاذبه معروف دیگر اینجا، چیمارا یا شعله جاویدان است که در بالای صخره ای که رفتن به آنجا کار راحتی نیست، قرار دارد و  در شب بسیار زیبا می باشد. به همین خاطر مسافران جوان کوله به دوش، آلیمپوس و چیمارا را خیلی خوب می شناسند. هر دو روستا برای آنهایی که می خواهند تعطیلات خود را دور از ساحل سپری کنند، بسیار عالی هستند.

11- چشمه های کارست آنتالیا

روستاها و حومه سنگ آهکی اطراف آنتالیا پر از چشمه های کارست است و رسوبات آهکی حاصل از این چشمه ها در دوره ای یک و نیم تا 2 میلیون ساله، ساخته شده اند. این تراس های سنگ آهکی خیلی شبیه تراس های پاموک قلعه(Pamukkale) می باشند. کیرک گوز(Kirkgoz) و پینارباشی(Pinarbasi) (دقیقا در شمال شرقی آنتالیا) دارای چشمه های دیدنی هستند.

12- غار کارین آنتالیا

در غار کارین در نزدیکی دوشمالتی(Dosemalti) انسانهای ماقبل تاریخ زندگی می کردند و با کاوش های صورت گرفته در غار کارین آثاری از دوران پالئولیتی و استخوان و دندان متعلق به انسانهای دوران نوسنگی(عصر حجر) پیدا شده است. بعضی از یافته های این کاوشها در محل غار به شکل موزه به نمایش درآمده اند. اگر وقت کافی دارید سعی کنید وسط هفته که زیاد شلوغ نیست به اینجا بیایید و از اتومبیل کرایه ای می توانید غار و موزه و چشمه های کارست را در یک سفر یک روزه عالی ببینید.

13- شهر باستانی فاسیلیس آنتالیا

بندر قدیمی لیسیان، فاسیلیس جایی است که الکساندر بزرگ سه ماه تابستان را در 334 قبل از میلاد در آنجا سپری می کرد. بقایای یک آمفی تئاتر، کانال آب، معبد وخیابانی مشجر(کلناند) و دروازه تاق دار هادریان را می توانید در اینجا ببینید. دروازه هادریان در 114 بعد از میلاد ساخته شد.

14- غار کوکین ماگاراسی آنتالیا

کوکین ماگاراسی که در عمق کوههای کارست مخفی شده است  یک غار طویل 600 متری ست. غار کوکین اولین بار توسط K0 کوکتن مورد کاوش قرار گرفت و کوکتن ثابت کرد که غار کوکین محل سکونت انسانهای ماقبل تاریخ بوده است. در ورودی غار یک آب انبار عظیم و نشانه هایی از زیستگاههای بسیار قدیمی وجود دارد. در اینجا تعدادی استالاگمیت ماموت عظیم الجثه کشف شده است. اگر می خواهید به کندو کاو در داخل غار کوکین بپردازید، حتما کفش مناسب بپوشید و چراغ قوه به همراه داشته باشید.

در آنتالیا برای دیدن مناظر جالب کجا اقامت کنیم

اگر اولین بار است که از آنتالیا دیدن می کنید بهترین منطقه برای اقامت بستگی به این دارد که شما دیدن چه نوع مناظری را ترجیح می دهید. اگر هدف اصلی شما دیدن آثار تاریخی و باستانی شهر است، بهتر است در محله یا شهر قدیمی کالجی اقامت نمایید. اگر آفتاب، شن و دریا الویت شما می باشد، لارا بیچ با هتل های درجه یک بهترین گزینه است. از لارا بیچ تا شهر قدیمی(Old Town) حدود 30 دقیقه با اتومبیل فاصله است.

هتل های لارا را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

هتل های لوکس

در لارابیچ، هتل مردان پالاس(Mardan Palace) هتل زیبایی است که مهمانان خود را با دکور و تزئینات دوره عثمانی، همراه با استخری باشکوه و اتاق ها و سوئت های مجلل شگفت زده می کند. مهمانان کوچک هتل هم عاشق اسپای کودکان هتل مردان پالاس می شوند. در لارابیچ هتل های مقرون به صرفه تری مثل لارا بارات (Barut) هم وجود دارد. هتل بارات هم دارای امکانات بی نظیری مثل باشگاه کودکان، ساحل و امکانات ورزشی و اسپا و مرکز تناسب اندام است. از دیگر هتل های لوکس لارا بیچ، هتل رزیدنس IC است که دارای ویلاهای مدرن، استخرهای خصوصی و کابین های کوچک کنار ساحل است.

هتل های متوسط

هتل لایبرتی لارا بیچ که یک هتل خانوادگی با تجهیزات و دکور مدرن اتاق ها می باشد، جزء هتل های متوسط محسوب می شود و با شهر قدیمی 35 دقیقه فاصله دارد. هتل متوسط دیگر، هتل دلفین پالاس است که همان امکانات هتل لایبرتی را دارد ولی به خاطر دکور زیبا و باشکوه اش کمی متفاوت تر است. برای کسانی که می خواهند در قلب شهر قدیمی اقامت داشته باشند، هتل اسکی ماسال(Eski Masal) دارای خصوصیات بوتیک با استخر داخل حیات است که تا ساحل فقط چند دقیقه پیاده فاصله است.

هتل های بودجه ای

در شهر قدیمی و در نزدیکی تفریحگاه ساحلی، هتل فرانکفورت با یک استخر کوچک و پارکینگ مجانی، هتل بسیار مناسبی است. از هتل تا دروازه هادریان، دقیقا هشت دقیقه پیاده فاصله است. هتل مناسب دیگر، هتل هادریان گیت است که فقط 100 متر جلوتر از جاذبه هم نامش یعنی دروازه هادریان، قرار دارد که در قلب شهر قدیمی قرار دارد و 5 دقیقه پیاده تا ساحل فاصله دارد.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
برترین جاذبه های توریستی آنتالیا ترکیه
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری