کوه های ترکیه

ترکیه، فلاتی مرتفع می باشد که کوه‌های آن متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی هستند. بخش آسیایی ترکیه شامل کمربندی از سلسله‌ کوه‌های جوان با ارتفاع متوسط 1100متر از سطح دریا است که این ارتفاعات مشرف بر نواحی داخلی هستند و بخش‌های مرکزی نسبتا هموار را احاطه کرده‌اند. تعدادی از بلندترین کوه‌های ترکیه عبارتند از:

Amigo Gasht-Turkey3

1- آرارات یا آغری (Ararat)

کوه آرارات دو قله آتشفشانی غیرفعال به نام‌های آرارات بزرگ (Greater Ararat) و آرارات کوچک (Lesser Ararat) دارد. آرارات بزرگ، بلندترین قله ترکیه است. کوه آرارات در شمال شرقی ترکیه، در ایالت آغری (Agri) و در مرز ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، قرار دارد. این کوه در قرآن، کوه جودی نامیده شده است.

2- رشکو (Resko) یا آلدروک (Uludoruk)

این قله، بلندترین قله کوه جیلو (Cilo) در ایالت هاکاری (Hakkari) است. این کوه در نزدیکی استان آذربایجان غربی در ایران قرار دارد.

3- سبحان (Suphan)

کوه آتشفشانی غیرفعالی است که در شمال غربی دریاچه وان (Van) قرار دارد. این کوه، دومین کوه بلند آتشفشانی ترکیه، پس از آرارات، است.

4- کاچکار (Kackar)

این کوه در ایالت ریزه (Rize)، در شمال شرقی ترکیه، قرار دارد. به خاطر زیبایی این کوه به آن عروس قلل ترکیه در سواحل دریای سیاه می‌گویند.

5- ارجیس (Erciyes)

این کوه آتشفشانی در 25 کیلومتری جنوب ایالت قیصریه (Kayseri)، تقریبا در مرکز ترکیه، قرار دارد و بلندترین کوه در آناتولی مرکزی محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری