پرچم ترکیه

آنچه که امروز بعنوان طر و رنگ پرچم ترکیه مشاهده می کنیم، در تاریخ 5 جون 1936 انتخاب شد. این پرچم زمینه قرمز همراه با یک ماه هلالی شکل و ستاره‌ای سفید دارد و نسبت طول به عرض آن 3 به 2 است.

Amigo Gasht-Turkey14-2

ماه در سمت چپ و ستاره در وسط دو شاخ ماه و در سمت راست، قرار دارد. به همین خاطر پرچم ترکیه را ماه‌ ستاره (Ayyildiz) می‌نامند. مردم ترکیه اعتقاد دارند که زمینه هیچ پرچمی قرمز نیست، مگر اینکه خون مردم آن کشور در جایی ریخته شده باشد؛ همان‌طور که خون مردم ترکیه در جنگ بین یونان و ترکیه در سال 1920 تا 1922، ریخته شد. همچنین رنگ سرخ پرچم ترکیه، نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید ماه و ستاره آن، نشان پاکیزگی مردم ترکیه است.

در قرن هجدهم دولت عثمانی تصمیم به انتخاب یک پرچم ملی گرفت. این پرچم انتخابی، در سال 1793، ستاره‌ای هشت گوشه و هلال ماه داشت. در سال1844، در دوره تنظیمات، پرچم ماه و ستاره پنج پر به عنوان پرچم ترکیه انتخاب شد. این پرچم از سال 1844 تا 1922 پرچم ملی ترکیه بود. در سال 1936 دولت ترکیه قوانینی را برای پرچمش وضع کرد و پرچم فعلی ترکیه با اندک تفاوتی در شکل و اندازه ایجاد شد. به اعتقاد مردم ترکیه، ماه پرچم اشاره به حضرت محمد(ص) دارد و ستاره نماد النجم و ینج پر بودن آن اشاره به پنج ستون دین دارد.

سرود ملی ترکیه، سرود استقلال (Independence March) نام دارد و شاعر معروف ترکیه، محمد عاکف ارسوی (Mehmet Akif Ersoy) این شعر حماسی را سروده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری