شهر باستانی آسپندوس ترکیه

 آسپندوس Aspendos

شهر باستانی آسپندوس در فاصله حدودا 50 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد و بزرگترین جاذبه توریستی آنتالیا به حساب می آید. آمفی تئاتری که در شهر آسپندوس قرار دارد، یکی از بزرگترین آثار به جا مانده از معماری دوران امپراتوری روم می باشد. اگر در تابستان به آسپندوس بیایید، فرصت مناسبی برای شرکت در فستیوال سالانه باله و اپرای آسپندوس خواهد بود که این ساختمان شگفت انگیز نقش میزبان آن را ایفا می کند.

تاریخچه آسپندوس

آسپندوس احتمالا بزرگترین شهر در پامفیلیا بود و دوره رونق این شهر باشکوه به دوران روم باستان برمی گردد، زمانی که داد و ستد و بازرگانی در آسپندوس شکوفا شده بود. طبق روایات متداول، شهر آسپندوس توسط خدای یونان مپسوس(Mopsos) در حدود سال 1000 قبل از میلاد تاسیس شد و باستان شناسان هم شواهدی از 800 سال قبل از میلاد، دوره هیتیت (Hittite) را پیدا کرده اند. آسپندوس مثل شهر نزدیک آن پرگه و اطرافش به خاطر پیشروی بندر و سیاست های امپراطوری بیزانس سقوط کرد و در زمان حکومت سلجوقیه بر این قسمت از ترکیه، آسپندوس که زمانی آمفی تئاتر بزرگی بود، فقط به عنوان کاروانسرا کاربرد داشت.

آمفی تئاتر

آمفی تئاتر آسپندوس یکی از بزرگترین آمفی تئاترهایی است که توسط رومی ها در آسیای صغیر ساخته شد. آمفی تئاتر آسپندوس در حال حاضر یکی از بهترین نمونه های بر جا مانده از معماری رومی ها می باشد . آمفی تئاتر که در قسمت پایینی شهر قرار دارد، در قرن دوم بعد از میلاد در طول حکومت مارکوس اوریلیوس ساخته شد. نشیمنگاه این آمفی تئاتر برای بین 15 هزار و 20 هزار تماشاچی مناسب است و هیچ آسیبی ندیده و کاملا به همان صورت اولیه باقی مانده است. در حال حاضر، از آمفی تئاتر برای برگزاری فستیوال های موسیقی و تئاتر از جمله فستیوال معروف سالانه اپرای آسپندوس استفاده می شود. جایگاه تماشاچیان آمفی تئاتر به شکل نیم دایره ای می باشد که به دو قسمت تقسیم شده است. این دو قسمت یکی 20 ردیف برای نشستن و 10 پله و دیگری 19 ردیف و 21 پله دارد. در آخرین قسمت نیم دایره به دایره تبدیل می شود. استیج آمفی تئاتر دو طبقه و دارای ستون های جفتی باریک و بلند است که به صورت بند بند در آمده اند. ستون های جفت باعث شده ورودی اصلی در کنار قرار بگیرد و خود استیج دارای سقف چوبی می باشد که طناب هایی از آن آویزان است و جایگاه تماشاچیان سایه بان هم دارد.

آکروپولیس

علیرغم اینکه توریست ها بیشتر برای دیدن آمفی تئاتر به آسپندوس می آیند و آمفی تئاتر اصلی ترین جاذبه آن است، چیزهای زیادی هم برای دیدن در آسپندوس پیدا می کنید. دقیقا در بالای قسمت های پایینی شهر آسپندوس تپه 40 متری آکروپولیس قرار گرفته است که در بالای آن بقایای یک معبد و محفل(آگارا) را می توانید ببینید. طول دیوارهای معبد آکروپولیس 32 متر است که دارای 10 طاقچه است و  از سمت شمال به فونداسیون بنلای دیگری وصل می شود که احتمالا اتاق شورا می باشد.

آکیوداکت

دقیقا در شمال تپه آکروپولیس بقایای یک قنات(کانال آب) قدیمی و باشکوه و دو برج آبی بلند مرتبط با آن وجود دارد که در گذشته آب شهر را تامین می کردند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
شهر باستانی آسپندوس ترکیه
Author Rating
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: زهرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری