زبان مردم ترکیه

زبان ترکی، زبان رسمی ترکیه و یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیاست. در سرتاسر جهان 83 میلیون نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. از دیگر زبان‌های رایج در ترکیه می‌توان به زبان کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد.

Amigo Gasht-Turkey34

زبان ترکی در دوره‌های مختلف تحت تاثیر گذر زمان قرار گرفته است.

  • دوره ترکی قدیم (قبل از پذیرش دین اسلام توسط ترک‌ها – قرن 7 تا 13 میلادی) : در این زمان، زبان ترکی بیشتر به صورت شفاهی بود. قدیمی‌ترین نمونه‌های موجود از زبان ترکی باستان، کتیبه اورخون (Orkhon) است.
  • دوره فرهنگ اسلامی (دوره تاثیر فرهنگ اعراب و ایرانیان بر ترک‌ها – قرن 13 تا اوایل قرن 20) : در این دوره، کلمات عربی و فارسی و گاهی حتی ساختار این زبان‌ها، وارد زبان ترکی شد و زبان دولت عثمانی را تشکیل دادند.
  • دوره مدرن (دوره تاثیر تفکر و ادبیات غربی – قرن 20 تا به امروز) : تغییر خط و جایگزینی حرف لاتین به جای حروف عربی در سال 1928 تصویب شد و مقرر شد که حروف و الفبای عربی، از الفبا و زبان کشور ترکیه برداشته شود و به جای آن از 29 حرف از حروف لاتین، 21حرف صامت و 8 حرف مصوت، استفاده شود. بدین صورت بود که سیستم نوشتاری ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین تغییر پیدا کرد. همچنین بسیاری از کلمات فارسی، عربی و … هم از این زبان حذف شد.

زبان ترکی متداول در ترکیه به زبان ترکی متداول در استان‌های شمال غربی ایران شباهت‌های زیادی دارد به طوری که مکالمه و ارتباط بین این دو گروه امکان پذیر است و البته با پذیرش حروف لاتین به جای حروف عربی و فرو پاشی امپراطوری عثمانی طرز نوشتن دو گروه کاملا متفاوت شده و با استفاده بیشتر از کلمات غربی در ترکیه، هر روز فاصله این دو زبان بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری