رودها و دریاچه های ترکیه

ترکیه بدلیل شرایط جغرافیایی که دارد دارای رودها و دریاچه های زیادی می باشد. در ادامه لیستی از رودهای ترکیه و دریاچه های ترکیه بصورت مجزا ارائه گردیده است.

رودهای ترکیه

Amigo Gasht-Turkey5

رودهای بسیار زیادی در ترکیه جریان دارند. این رودها از کوه‌های مختلف سرچشمه می گیرند و پس از گذشتن از ترکیه و بعضی از کشورهای همسایه به دریاهای اطراف می‌ریزند.

تمام رودهای ترکیه، به غیر از دو رود، از ترکیه سرچشمه می‌گیرند. این دو رود عبارتند از رود اورونتس (Orontes) یا نهرالعاصی که از لبنان سرچشمه می گیرد و رود ماریتسا (Maritsa) یا اِورُس یا مِریچ که از بلغارستان سرچشمه می‌گیرد.

رود قزل‌ایرماق (Kizilirmak)، بلندترین رودخانه ترکیه می باشد و به دریای سیاه می‌ریزد. بیشترین کاربرد رود قزل‌ایرماق در تولید انرژی برق‌آبی (هیدروالکترونیک) است.

رود دجله (Tigris) و رود فرات (Euphrates) که از جنوب شرقی ترکیه، رشته کوه توروس، سرچشمه می‌گیرند؛ به خلیج فارس می‌ریزند (دجله بعد از ترکیه به کشور عراق جاری می‌شود، ولی فرات مسیری نسبتا طولانی را در سوریه طی می‌کند و سپس وارد عراق می‌شود).

رود ارس (Aras) که از منطقه ارزروم سرچشمه می‌گیرد؛ از مرز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان می‌گذرد و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌پیوندد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. این رود در سال 1813 میلادی و در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد.

دریاچه های ترکیه

Amigo Gasht-Turkey6

ترکیه حدود 65 دریاچه کوچک و بزرگ، با مساحت کلی نه هزار کیلومترمربع، دارد. بیشتر دریاچه‌های ترکیه دارای آب شیرین هستند و تنها تعداد کمی از آنها آب شور دارند. از نظر تعداد و حجم آب، دریاچه‌های آناتولی شرقی بالاترین میزان ذخیره آبی را دارند. دریاچه آب‌ شور وان (Van)، بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه، در این قسمت واقع شده است. دریاچه‌های زیادی نیز در مناطق غربی ترکیه قرار گرفته‌اند که دریاچه‌ بیشهر (Beysehir) و دریاچه‌ اگیردیر (Egirdir) از آن جمله‌اند.

در مناطق نزدیک به دریای مرمره، دریاچه‌ ساپانجا (Sapanca)، دریاچه‌ ایزنیک (Iznik)، دریاچه‌ الوباط (Uluabat)، دریاچه‌ مانیاس (Manyas)، دریاچه‌ ترکوس (Terkos)، دریاچه‌ کوچیک چکمسه (Kucukcekmece) و دریاچه‌ بیوک چکمسه (Buyukcekmece) واقع شده اند. دریاچه نمک (Lake Tuz)، دومین دریاچه بزرگ ترکیه، در آناتولی مرکزی قرار گرفته است. آب این دریاچه بسیار شور و غلظت نمک آن بسیار بالاست.

در سال های اخیر با احداث سدهای مختلف در ترکیه، دریاچه‌های مصنوعی جدیدی نیز به جمع دریاچه‌های ترکیه اضافه شده است. هدف از احداث این دریاچه‌ها، تولید انرژی برق ‌آبی و همچنین جمع‌آوری آب برای کشاورزی و دیگر مقاصد بوده است. در حال حاضر سدهای عظیم دیگری نیز در ترکیه دست احداث هستند و در چند سال آینده دریاچه‌های مصنوعی دیگری در ترکیه ایجاد خواهند شد.

یک دیدگاه

  1. سلام. ممنون بابت اطلاعاتی که در سایت خوبتون قرار میدین. بطورکلی ترکیه رودهای پرآبی داره. امسال با تور لحظه آخری به ترکیه رفتم و عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری