خرید از وان ترکیه

تقریبا درصد زیادی از افرادی که  از تور وان استفاده می کنند، به دنبال خرید از وان ترکیه و علی الخصوص خرید لباس هستند. کیفیت خوب لباس های ترکیه در کنار قیمت مناسب آنها، سبب شده است تا سالانه گردشگران زیادی از جمله گردشگران ایرانی سفر به وان ترکیه را تجربه نمایند.

Amigo Gasht-Turkey144

در هنگام خرید از وان ترکیه به موارد و نکات زیر توجه نمایید:

– سقف خرید را در نظر داشته باشید تا هنگام برگشت در گمرک گیر نکنید. ممکن است در گمرک بخواهند پاسپورت ها راچک کنند و به آن مهر استفاده از معافیت سالانه بزنند. بنابراین ترجیحا از پاسپورت افرادی استفاده کنید که فکر می کنید در سال جاری، مجددا قصد سفر به وان را ندارند.

– با توجه به اینکه صرافی به تعداد زیاد در وان در دسترس است، سعی نمایید که هیچگاه کل پول خود را به لیر تبدیل نکنید و اینکار را بصورت چند مرحله ای انجام دهید.

– هرگز از مغازه اول خرید نکنید. بهتر است کمی بگردید و چند فروشگاه را ببینید و سپس تصمیم به خرید نمایید. معمولا خرید از اولین مغازه سبب می شود که در مغازه های بعدی، حسرت بخورید. فروشگاه های ترکیه و مراکز خرید وان در موارد نادری حاضر می شوند تا جنس خریداری شده را تعویض نمایند ولی آن را پس نخواهند گرفت.

– اگر بتوانید مسافرت خود را با برخی از مناسبت های تقویم (مانند سال نو میلادی یا روز مادر) مطابقت دهید، می توانید از تخفیفاتی که اکثر فروشگاه ها در نظر می گیرند، استفاده نمایید. در ترکیه به تخفیف Indirim گفته می شود و فروشگاههایی که تخفیف دارند را با دیدن این کلمه بر روی شیشه ها می توانید تشخیص دهید. برخلاف ایران که از کلمه ی تخفیف و حراج برای گول زدن خریدار و غالب کردن جنس ها استفاده می شود، تخفیف های ترکیه واقعی هستند.

– هیچگاه چانه زدن را فراموش نکنید. این مسئله که فروشگاه ها قیمت ثابت و شرکتی دارند، همیشه درست نیست. سعی نمایید تا از فروشنده تخفیف بخواهید. با توجه به اینکه مردم ترکیه نمی توانند “خ” را تلفظ کنند، نمی توانند بگویند “تخفیف” و می گویند “تحفیف” (Tahfif)!

– توجه نمایید که تقریبا تمام برندهای معتبر ترکیه، در وان نمایندگی دارند. با کمی صرف وقت می توانید فروشگاه های برندهای معروف ترکی نظیر DEFACTO ،LC WAIKIKI، MAVI و …… را پیدا کنید. 

– هر بار که خریدی انجام دهید، طبیعتا در یک نایلون تبلیغاتی همان فروشگاه جنستان را تحویل خواهید گرفت. افرادی که با ماشین شخصی به وان می روند، معمولا خرید ها را با همان نایلون های خودشان در صندوق عقب می اندازند و این امر موقع بازگشت می تواند ارزیاب را حساس می کند. بهتر است لباس ها را از نایلون ها خارج و آنها را در یک ساک یا چمدان جداگانه قرار دهید تا در گمرک با مشکل کمتری مواجه شوید.

– برای خرید اجناس خوراکی و سوپری، فروشگاه های معتبر مثل میگروس و کارفورسا می توانند گزینه های مناسبی باشند چراکه در هنگام خروج از فروشگاه های بزرگ، گاها کارت اعتباری به شما داده می شود که در حکم جایزه است. معمولا در این کارت ها مبلغی (متغیر برای هر کارت) وجود دارد که میتوانید برابر با آن مبلغ ، مجددا از همان فروشگاه خرید کنید.

Amigo Gasht-Turkey143

 

 

2 دیدگاه

  1. خرید پوشاک از وان به صرفه هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری