جزیره های ترکیه

در دریای مرمره و دریای اژه جزایری وجود دارند که متعلق به کشور ترکیه هستند. برخی از این جزایر از جنبه‌های مختلف مانند گردشگری و اقتصادی اهمیت دارند. مهم‌ترین جزیره های ترکیه عبارتند از:

Amigo Gasht-Turkey36

جزیره گوکسیدا (Gokceada)

بزرگترین جزیره ترکیه، جزیره گوکسیدا یا ایمبروس (Imbros) نام دارد که در شمال دریای اژه و در ورودی خلیج ساروس (Saros)، غربی‌ترین نقطه ترکیه قرار دارد. بخشی از این جزیره پوشیده از درخت است.

جزیره مرمره (Marmara)

بزرگترین جزیره در دریای مرمره، جزیره مرمره است و در گذشته نیز جزیره پروکنسوس (Proikonnesos) نام داشت. علت برتری این منطقه، نسبت به سایر مناطق، وجود معادن غنی نوعی خاص از سنگ مرمر است.

جزایر پرنسس (Princes’ Islands)

جزایر پرنسس یا آدالر، با مساحتی در حدود یازده کیلومترمربع، شامل نه جزیره در نزدیکی سواحل آسیایی استانبول و در میانه دریای مرمره است. این نه جزیره به صورت حلقه‌های زنجیر در امتداد هم، قرار گرفته‌اند. پنج جزیره از آنها مسکونی و چهار جزیره غیرمسکونی است. در بین این جزایر جزیره بیوکادا (Buyukada)، به معنی جزیره بزرگ، با وسعت 46/5 کیلومترمربع از همه وسیع‌تر است. اگرچه این جزیره از نظر مساحت کوچک است؛ اما گردشگران زیادی از جمله ایرانیان از آن دیدن می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری