بدروم؛ شبه جزیره ای بینظیر و دیدنی در ترکیه

بدروم، شهری بسیار زیبا و دیدنی در ترکیه می باشد که اغلب در بروشورهای مربوط به سفر و گردشگری با تصاویری از خانه های مکعبی شکلش نشان داده می شود که مثل نقطه های سفیدی در دامنه سرسبز کوه می درخشند. در بدروم علاوه بر مرکز شهر، روستاهای ساحلی بزرگ و کوچک زیادی وجود دارند که در مجموع شبه جزیره ای بزرگ را تشکیل می دهند. بدروم در بخش صنعت کشتیرانی و قایقرانی، شهرت زیادی دارد و بسیاری از افراد معروف هم اغلب برای استراحت به اینجا می آیند. به خاطر متنوع بودن مناطق و جاذبه های گردشگری بدروم، توصیف آن در یک جمله تقریبا غیر ممکن است. چون اولویت های افراد با هم فرق دارد، پس بهتر است هر کدام از نواحی شبه جزیره بدروم را جداگانه معرفی کنیم.

1- اطلاعات کلی سفر به بدروم ترکیه

چگونه به بدروم ترکیه بروید

اگر می خواهید از نقاط دیگری از کشور ترکیه به بدروم بروید، می توانید از شبکه های حمل و نقل اتوبوسرانی که برای سفرهای طولانی، ارزان و راحت اند، استفاده کنید. این اتوبوس ها شما را در ایستگاه اتوبوسرانی (Otogar) واقع در مرکز شهر، پیاده می کنند. البته می توانید از فرودگاه بدروم ترکیه که دارای ترمینال پروازهای داخلی و بین المللی است هم استفاده کنید و از فرودگاه براحتی و طی مدت زمان کوتاهی به جاهای مختلف بدروم بروید.

اقامتگاهها و هتل های بدروم ترکیه

 شما می توانید برای اقامتتان و بنابر بودجه ای که دارید هتل هایی با قیمت و خدمات مختلف (از معمولی تا لوکس) را در بدروم رزرو کنید.

گشت و گذار در شبه جزیره بدروم ترکیه

برای رفتن به گوشه و کنار بدروم، اتوبوس های کوچک راحت و ارزانی، مخصوصا در طول تابستان، وجود دارند. همچنین شبه جزیره بدروم جای خوبی برای کرایه کردن اتومبیل می باشد چون یکی از شهرهای ترکیه است که رانندگی در آن، کار بسیار راحتی است و می توانید از متصدیان محلی کرایه اتومبیل، اتومبیلی که سوخت آن گازوئیلی است را کرایه کنید (چون بنزین گران است). همچنین می توانید از تاکسی های زرد رنگ دارای تاکسی متر هم برای رفتن به جاهای دیدنی بدروم استفاده کنید.

رستوران های بدروم ترکیه

بدروم دارای رستوران های مختلف و متنوعی می باشد که بخشی از آنها در هتل های 5 ستاره لوکس واقع شده است.

تاریخچه عمومی بدروم: آنچه لازم است بدانید

بدروم یکی از اولین مکانها در ترکیه است که از صنعت گردشگری استقبال کرد و بخشی از اعتبار خود را مدیون شخصی به نام سوات ساکیر کاباچلی می باشد که بیانگذار سفرهای دریایی با قایق های آبی یا (Blue Voyage) است. فعالیت او باعث شروع کار ترکیش ریوریا (Turkish Rivirera) شد که بدروم قطب اصلی آن است. سوات ساکیر که در سال 1925 به خاطر آثار مکتوبش برای نادیده گرفتن تفکرات رایج سیاسی آن دوران به بدروم تبعید شده بود، عاشق این منطقه بی نظیر از ترکیه شد. او با کرایه کردن قایق های ماهیگیران محلی از آنها می خواست او را برای اکتشاف و ملوانی به دریا ببرند. او اتفاقات سفر هایش را می نوشت و در این سفرها دوستانی همفکر پیدا کرد که به او پیوستند و اینگونه بود که دوران نا متعارف شکل گرفت. سرانجام روستاهای شبه جزیره بدروم منبع درآمد تازه ای برای خود پیدا کردند و اکثر محلی ها کسب و کارشان را به گردشگری یا کشتیرانی (ملوانی) تغییر دادند. در حال حاضر شرکت های زیادی از جمله Blue Voyage متصدی سفرهای دریایی یک روزه با انواع مختلفی از قایق ها و کشتی های تفریحی خصوصی و عمومی و همینطور نوعی قایق سنتی به نام gullet هستند. در این سفرها معمولا قایق ها و کشتی ها به جزایر یونانی هم سری می زنند.

2- جاذبه های گردشگری و دیدنی بخش های مختلف بدروم ترکیه

مرکز شهر بدروم

در مرکز شهر بدروم که بیش از یکبار بازسازی شده، همه چیزهایی که لازم دارید برایتان مهیا شده است و می توانید در آن، خاطرات خوشی از گذراندن یک شب فوق العاده را در رستوران تفرجگاه ساحلی تجربه کنید، ولی مطمئنا وقت گذرانی در هالیکارناسوس که معروف ترین کلوپ شبانه این منطقه است را ترجیح می دهید. در بدروم کافه های زیادی وجود دارند که مانند کافه های استانبول معروف و محبوبند. در خط ساحلی بدروم یک خیابان پر از کافه های مختلف وجود دارد که اکثرشان جدیدترین موسیقی های رقص غربی را پخش می کنند تا نظر مشتری های کافه های رقیب را جلب نمایند. البته به جای رفتن به کافه، قدم زدن در خیابان های سنگ فرش قسمت قدیمی شهر هم لذت خاص خودش را دارد. اگر در طول تعطیلات رفتن به جشن و مهمانی اولویت شماست، بنابراین جایی که باید اقامت کنید، مرکز شهر بدروم می باشد. از جمله جاذبه های توریستی بدروم، در انتهای بندرگاه قلعه سنت پیترز است که مربوط به قرن پانزدهم می باشد و همینطور موزه باستان شناسی زیر آب است که در آن آثار باستانی و بقایای یک کشتی شکسته از عصر برنز به نمایش در آمده است. این کشتی شکسته در 6 مایلی ساحل کاس در ساحل مدیترانه ای ترکیه کشف شده است و با کمک بیش از 22 هزار غواص تکه های شکسته این کشتی به سطح آب آورده شدند.

شهر یالی کاواک بدروم ترکیه

این شهر کوچک دارای ساحلی شنی و غروب بسیار درخشانی است و تفرجگاه ساحلی جدیدی نیز در آن ساخته شده است. در این شهر یکی از بهترین بازارهای هفتگی در قسمت قدیمی شهر وجود دارد و  رستوران هایی هم در نزدیکی ساحل و بندر ساخته شده اند که غذاهای دریایی خوشمزه که از ماهی های تازه درست شده اند را سرو می کنند. از جاذبه های تاریخی یالی کاواک می توان به آسیاب بادی سنگی بزرگ آن اشاره نمود که رو به روی بندر قرار گرفته است. یالی کاواک، از مکانهای مورد علاقه توریست های انگلیسی می باشد. بدروم از گذشته تا کنون تغییرات زیادی داشته است؛ هنوز هم این پیشرفت و تغییر ادامه دارد. فراهم بودن هر نوع امکاناتی برای صاحبان میلیونر قایق های تفریحی، اهمیت دادن به پول و تجملات باعث نمی شود از رفتن به بدروم صرف نظر کنید، اگر گردشگری هستید که هزینه ها برایتان مهمند، می توانید دربخش قدیمی شهر ساکن شوید که سطح متوسطی از امکانات را دارد. در مجاورت ناحیه یالی کاواک، بخش دیگری از بدروم به نام ترگات ریس (Turgutreis)هم وجود دارد که میتوانید از آنجا بهترین منظره از غروب خورشید را تماشا کنید. ترگات ریس هم مثل یالی کاواک پاتوق محبوب توریست ها و مهاجرین انگلیسی است، چون رستوران های ترگات ریس چیزهای مورد علاقه انگلیسی ها مثل صبحانه و شام یک شنبه را سرو می کنند.

ساحل کادی کالشی بدروم ترکیه

کادی کالشی ساحل آرام تر و ساکت تری از بقیه نواحی ساحلی بدروم است و اغلب کسانی که موج سواری دوست دارند، جذب کادی کالشی می شوند. ساحل شنی کادی کالشی بسیار طولانی و زیبا است و یک روستای ساحلی بینهایت ساکت و بدون هر گونه شلوغی است و اگر طالب سکوت و ارامش هستید حتما کادی کالشی را برای اقامت در بدروم انتخاب کنید. قابل ذکر است که در این ساحل تفریحی، فقط موج سواری را می توانید امتحان کنید. اگر به سوارکاری علاقه دارید، این باشگاه می تواند جای لذت بخشی برایتان باشد و همچنین شامل رستوران، استخر و امکانات حمام آفتاب می باشد.

ساحل گاماسلاک بدروم ترکیه

گاماسلاک در سراسر ترکیه به خاطر جزیره خرگوش و رستوران های ماهی کنار دریا اش، معروف و شناخته شده است. این رستوران ها معمولا پاتوق پولدارهای استانبول است که هزینه بالا برایشان مهم نیست. البته کیفیت غذا و خدمات آنها بی نظیر است. در کنار این رستوران های گران، نشمینگاههای ساحلی قرار گرفته اند که عصرهای تابستان خنک و دلچسب اند و کافه لیمو در کنار ساحل یکی از کافه های عالی برای نوشیدن است چون از کافه می توانید مناظر زیبایی از خط ساحلی و حومه شهر را ببینید.

منطقه گوکسیبل بدروم ترکیه

در حوالی مرکز یالی کاواک، می توانید از قسمت قدیمی گوک سیبل دیدن کنید که واقعا در خواب مانده (هیچ پیشرفتی نداشته) و فقط یک مغازه در آن وجود دارد که اقلام اساسی مورد نیاز مردم را می فروشد. خانه حوا خانم واقع در گوکسیبل پاتوق محبوب ترک ها در تعطیلات آخر هفته است و در اینجا صبحانه سنتی روستایی که مواد اولیه آن عمدتا خانگی اند، سرو می شود.

منطقه بوگازیک بدروم ترکیه

بوگازیک منطقه ای در بدروم است که ترک ها اکثرا دوست دارند شبی را در آنجا بگذرانند و دارای مجموعه ویلاهای تایم شرینگ (یعنی زمان استفاده از آنها بین دو یا چند نفر تقسیم می شود) و زمین گلف است. ترک ها عصرهای تابستان به خاطر غذا خوردن در رستوران های ماهی بوگازیک به اینجا می آیند. بوگازیک منطقه ای دنج و آرام با رستوران های خوب است که به غیر از گلف، تفریح دیگری در اینجا وجود ندارد و البته مناظر زیبا و چشم نواز، در بوگازیک فراوان به چشم می خورد.

دیگر جاهای دیدنی بدروم ترکیه

گامبت یکی از تفریحگاههای معروف گذراندن تعطیلات در بدروم است که عده ای گامبت را نمادی از انگلستان فاسد توصیف می کنند، ولی اکثر ترک ها و توریست ها گامبت را دوست دارند. از جاهای دیدنی دیگری که در بدروم وجود دارد شهر کوچک توربا (Torba) است که در نظر سنجی هایی مثل Bites همیشه رتبه نخست را به لحاظ جذابیت مال خود می کند. گول ترک باکا از دیگر جاهای دیدنی بدروم است که هتل های گرانی دارد و هزینه ها هم در اینجا بالاست. اورتاکنت و گاندوگان دو مکان تفریحی معروف دیگر بدروم هستند. یک کتاب راهنمای سفر بدروم هم وجود دارد که نویسنده آن جای آرتاله است که یک مهاجر محلی بدروم است. او سرتاسر شبه جزیره را جستجو و راهنمای سفر زیادی درباره بدروم نوشته است. هتل ها و استراحتگاههای معروف، کارهایی که باید انجام دهید، جاهایی که باید بروید، بهترین رستوران های بدروم همه در این راهنما، آورده شده اند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
بدروم؛ شبه جزیره ای بینظیر و دیدنی در ترکیه
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری