بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار استانبول یکی از بازارهای استانبول می باشد که بسیار پرطرفدار می باشد و گردشگران زیادی را بصورت سالانه به سمت خود می کشاند. بازار بزرگ استانبول که بازاری سرپوشیده است به زبان ترکی کاپالی چارشی (به معنای بازار سرپوشیده) نامیده می‌شود. گرند بازار استانبول در قرن 15 میلادی (سال 1461) به دستور سلطان محمد ساخته شده است.

در بازار بزرگ استانبول چه چیزی بخریم؟

بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار استانبول خیلی بزرگتر از مراکز خرید معمولی است و مغازه داران در اینجا از اینکه شما بفهمید برای گرفتن پولتان هر کاری که بتوانند می کنند، به هیچ وجه احساس شرمندگی نمی کنند. اگر یک خرید کننده حرفه ای نباشید، گشتن در 60 خیابان پر از مغازه و فروشگاه کار بسیار طاقت فرسایی است. در اینجا اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم که به شما کمک می کند تا از همه چیزهایی که لازم دارید همچون نقشه بازار، ساعت کار بازار، اتیکت های خرید، راههای رفتن به بازار و خرید سوغاتی ارزان و عالی، اطلاع داشته باشید.

بهتر است خیلی سریع، لیستی از چیزهایی که لازم دارید را تهیه کنید، چون در اینجا میلیون ها چیز عجیب و غریب و معمولی برای خریدن وجود دارند. خیابان ها هم طبق اجناسی که می فروشند، دسته بندی شده اند که تاریخ  این دسته بندی به  زمان حکومت عثمانی برمی گردد. مغازه های محلی هم در گرند بازار استانبول دیده می شوند و می توانید از آنها لوازم منزل بخرید و متاسفانه اجناس بنجل هم در اینجا فراوان دیده می شود.

 باید در اینجا حوصله داشته باشید وقتی بار ها و بارها فروشنده ها از شما تقاضای خرید چیزی را دارند کافی است به راهتان ادامه دهید. اگر چیزی که دوست دارید را پیدا کردید، حتما چونه بزنید، در غیر اینصورت سرتان کلاه می رود. معمولا مغازه دارهای بازار بزرگ استانبول، انتظار دارند شما چانه بزنید و قیمت را کم کنید به همین خاطر در ابتدا قیمت بالایی را به شما می گویند. این که هر قیمتی که فروشنده گفت را تا پنجاه درصد می توانید پایین بیاورید، خیلی طبیعی است. فروشنده های دوره گرد معمولا سعی می کنند حس ترحم شما را برانگیزند و جملاتی از این دست را می گویند من مرد فقیری هستم که 6 بچه گرسنه دارم و پروسه چانه زدن ادامه پیدا می کند تا هر دو به یک قیمت توافقی  برسید.

اگر تمام مدت می خواهید موقعیت تان را بدانید یک نقشه از بازار بزرگ استانبول وجود دارد که می توانید آن را تهیه کنید، ولی متاسفانه راه رفتن در اطراف این بازار با یک نقشه، باعث جلب توجه می شود. محال است که در گرند بازار گم شوید، چون همه جا علائمی وجود دارد که راه را به شما نشان می دهند و با این علائم چیزها و جاهای زیادی را کشف خواهید کرد .

ساعت کار بازار بزرگ استانبول چه ساعتی است؟

بازار بزرگ استانبول یکشنبه ها تعطیل است اما روز های دیگر از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است. هر سال 29 ام اکتبر که بانک ها تعطیل اند، این بازار هم تعطیل است. باید ساعت کار بازار را در جشن ها و اعیاد مذهبی فطر و  قربان، چک کنید (که هر سال تاریخ شان با سال قبل فرق می کند).

چگونه به بازار بزرگ استانبول برویم؟

بازار بزرگ استانبول در ناحیه ی بیازیت (نزدیکی سلطان احمد ) و نزدیکی میدان بایزید استانبول واقع شده و درب اصلی آن در مجاورت درب اصلی دانشگاه استانبول قرار دارد.  از متصدی  هتل مسیر اتوبوس های این مسیر را بپرسید. اگر در نواحی فاتیح، امینون، تکسیم، سلطان احمد و یا بی اغلو اقامت دارید پیاده می توانید به بازار بزرگ بروید. از گوگل مپ هم می توانید برای پیدا کردن مسیر رفتن تان از هتل  به گرند بازار استفاده کنید که بهترین مسیر را به شما نشان می دهد!

نکاتی در مورد بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار استانبول در طول سال پذیرای مسافرانی است که تور استانبول را برای سفرشان انتخاب میکنند. بر اساس آمار سالیان اخیر، گرند بازار استانبول از نظر میزان بازدید از مکان‌های تاریخی معروف دنیا مانند اهرام ثلاثه مصر، تاج محل هندوستان و موزه بریتانیا نیز بازدیدکننده بیشتری دارد. در بازار بزرگ استانبول بیش از 3500 مغازه وجود دارد که در زمینی به مساحت 45 هزار متر مربع گسترانیده شده است. در بازار بزرگ استانبول بیش از بیست هزار نفر مشغول به کار می باشند و بازار در تمامی فصولی سال مشتریان پر تعدادی را دارا می باشد. در بازار بزرگ استانبول علاوه بر محصولات کشور ترکیه، محصولاتی از ایران نظیر زعفران و قالی ابریشم نیز ارایه می گردد که بسیار هم مورد استقبال قرار می گیرد و مشتریان خاص خود را دارد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
بازار بزرگ استانبول
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Untitled Document تماس لحظه آخری